SÖYLEŞİ (MÜYESSER YILDIZ)

S

Devlet’in 10 dediğinin 8’i kurgu, iftiradır
Tescilli bir “Ergenekoncu-ulusalcı”eski mücahit arkadaşlarınca“Ergenekoncu-ulusalcı” gibi ithamlara maruz kalan antikapitalist bir Müslümanla karşılaşırsa ne olur? Elbette en önce, “darbeciliği, Silivri’yi, özelyetkili mahkemeleri” konuşur. Ahmet Hakan’ın ifadesiyle, o bir “tabu yıkan”. Bu sefer de İslâmcı camiaadına “Silivri tabusunu” yıkacağa benziyor. 

Müslüman muhaliflerin en aykırı ismi düşünür-yazar İhsan Eliaçık’tan söz ediyorum. İlk kez hafta sonu Ankara’da Kitap Fuarı’nda karşılaştık, tanıştık. Doğu Kitapevi standında birlikte 3-4 saat kitap imzaladık. O“İslâmcı”, ben “Ergenekoncu”

Önce ben sordum;“Darbeciye, Ergenekoncuya benziyormuyum?” diye. İri cüssesiyle şöyle tepeden baktı, peşinden gülerek, “Senden ne darbeci, ne Ergenekoncu olur” diye sıkıca sarıldı.
Sonra Odatv davasını sordu. İddiannamenin tamamen haberlerden oluştuğunu, buna rağmen en önce medya eliyle infaza uğradığımızı anlattım.
“Desene 28 Şubat gibi” deyip, başlattı anlatmaya:
“28 Şubat’ta gözaltına alındığımda, durakta beklerken selamlaştığım kişiyi sordular. Örgütsel buluşma falan mı var diye. Akşamına da adamcağızı yüzleşmeye getirdiler. Oysa sadece ve sadece bir selamlaşmaydı. Geçen sene 1 Mayıs’ta hani Fatih Camii’nde AVM şantiyelerinde yanan, barajlarda boğulan işçiler için gıyabında cenaze namazı kılıp, sonra Taksim’e yürüdük. Bu arada Şişli’de olaylar çıkmış, gözaltına alınanlar arasında kızım Zeynep de vardı. Zeynep 4 gün gözaltında kaldı. Ama o dört günboyunda malum televizyonlar bir benim namaz kılarken görüntümü, bir de Şişli’deinen cam-çerçeveyi köpürte köpürte, korkutucu müziklerle verdiler.”
-Hesabı Üzerime Yıkan Mücahitler Müteahhit Oldu-
Bu dönemin 28 Şubat’tan daha beter, daha ağır olduğunda ısrarlıydım. Peşpeşe, “Neyles uçlandınız, kaç kişi alındı, kaç gün yattınız?” sorularını yönelttim.
Söz İhsan Eliaçık’ın:   
Gerekli gereksiz irticai örgüt mensubu diyerek defalarca evimi bastılar. 2 kere gözaltına alındım. Birinde 1 hafta, ikincisinde 25-30 gün hapis yattım. İrticadan, örgütten yargılandım. Her konuşmam, her yazım mahkemelik oldu. Toplam30 davadan yargılandım, bu davalar 5-6 yıl sürdü.
28 Şubat’ta içeri alınan 10-15 kişiyi geçmez. Tüm Kayseri’nin başörtüsü, İmam-Hatip yürüyüşlerinin tek tek hesabını ben verdim.Hesap vermeyen, benim üstüne yıkan mücahitler müteahhit oldu, hükümetteler. Benise yine hükümetle mücadele ediyorum.  
Şimdi onlar beni ‘Ergenekoncu musun, ulusalcı mısın’ diye suçluyor. Ben iktidara muhalifim, kimliğine bakmadan iktidarda kim varsa ona muhalifim diyorum.
28 Şubat veya bugün; İktidarda kim olursa olsun devletin temel davranışlarını değiştirmek yerine, kendi davranışlarını devlet halinegetiriyorlar. İster Kemalist, ister İslâmcı, isterse ileride Kürt olsun. Eline sopa alan bir grup, öbür tarafı tasfiye ediyor, eziyor. Egemenlik anlayışından vazgeçip, ortaklık zihniyetine geçmedikçe,  bu böyle devam eder, gider.”
-28 Şubat’ın Özel Hukuku, Özel Mahkemesi Yoktu-
Peki 28 Şubat’ınyargılamaları, cezaevi şartları? İşte Eliaçık burada 28 Şubat’la, bugününfarkını açık seçik ortaya koydu:  
“28 Şubat mağdurları özel bir yere doldurulmadı.Silivri gibi cezaevi yoktu. Kim nerede yakalandıysa veya suç nerede işlediyseoranın mahkemelerinde yargılandı. Özel yetkili yoktu. Herkese özel bir mahkeme heyeti seçilmiyor, özel şartlar uygulanmıyordu. 28 Şubat’takiler olağanüstü şartlara başvurmadılar, o zamanki hukuk neyse onu uyguladılar. O postmoderndi. Bu ise abdestli kapitalizm. Tek kelimeyle kapitalizme abdest aldırıyorlar.”
-RantKokusu Almazlarsa 300 Metre Yol BileYapmazlar-  
İyi ama bu iktidar “özgürlük, demokrasi, ileri hukuk” diyordu. Yoksa İhsan Eliaçık bunlara da mı inanmıyor? İşte cevabı:
“Bunların özgürlük kapasitesi yok. Şahsi menfaatçiçıktılar. Rant kokusu almazlarsa 300 metre yol bile yapmaz hale geldiler.”
-Silivri Davaları; 10’un 8’i Kurgu, İftiradır-   
Bunlardan sonra yeniden, “Size göre de biz Ergenekoncu muyuz?” diye sordum.
“Ergenekon, Balyoz külliyen yoktur demiyorum. Kendi tecrübemden hareketle şunu söylüyorum; Devlet’in 10 dediğinin, 8’i kurgu, iftiradır. Kurunun yanında yaş da yanıyor” karşılığını verdi.
Sonuç sorusu; “28 Şubat mı daha ağır, bu dönemde olanlar mı?”…  
Sonuç cevabı: “Bugünkü daha ağır. Bir giren 2 seneden önce çıkamıyor…” 
İhsan Eliaçık’ı 8 Nisan’da Silivri’ye de davet ettim. Bu kadar tecrübeden sonra oradaki yargılamaları görmesinin, görüşlerine önemli katkılar yapacağına inandığımı belirttim.
“Evet, 8 Nisan’da olmasa da ileri ki günlerde olabilir” dedi.
Silivri,Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Sincan, Mamak ve Şirinyer’e kucak dolusu sevgiler.
Müyesser Yıldız
Odatv.com

Yazar hakkında

ihsaneliacikeditör

1 yorum

  • Uzunca bir süredir medyada görünmüyor R. İhsan bey, sebebini merak ettim? Bir dönem neredeyse her akşam birkaç kanala sürekli müdavimken, neden bir anda bu kadar derin bir sessizliğe gömüldü.. İnsan ister istemez bunun bir amaca hizmet eden planlı bir ger-gevşet taktiği mi olduğunu sorguluyor.. Kim bilir..

Kategoriler

SON İÇERİKLER

ARŞİV

Takip edin

Konular